Farmy fotowoltaiczne

Budowa rentownej instalacji fotowoltaicznej jest świetnym sposobem ograniczania kosztów energii elektrycznej ale wymaga nie tylko wsparcia funduszy europejskich, a również projektu zoptymalizowanego pod kątem maksymalizacji produkcji i obniżenia kosztów budowy.

Bardzo istotny jest dobór właściwej konfiguracji systemu dobór paneli fotowoltaicznych i falowników. Ważne jest również konfiguracja geograficzna, nie zawsze typowe ustawienie paneli będzie najbardziej optymalne i odpowiednie do indywidualnych potrzeb inwestora.

Instalacje współpracujące z siecią energetyczną muszą spełniać szereg wymagań technicznych narzuconych przez zakłady energetyczne, dla istniejących obiektów spełnienie ich może wiązać się z sporymi kosztami które pomagamy maksymalnie ograniczyć.

Dzięki posiadanemu doświadczeniu zebranemu przy projektowaniu i budowie dziesiątkami megawatów instalacji jesteśmy w stanie zaoferować Państwu projekty maksymalizujące rentowność instalacji oraz wsparcie od planowania, poprzez uzyskanie wszystkich niezbędnych decyzji i pozwoleń, nadzór budowy, aż do rozruchu i dalszej eksploatacji.

Koszty budowy instalacji fotowoltaicznych

Koszty budowy komercyjnej instalacji do 1MWp budowanej w celu produkcji energii do sieci powinny się zamknąć w przedziale miedzy 2500-3000zł netto/kWp. Ostatecznie kwota ta jest uzależniona od klasy paneli i inwerterów, topografii instalacji, odległości sieci energetycznej.

Przy mniejszy projektach rzędu kilkuset kWp kosztu te będą wyże ze względu wyższe wymaga względem paneli i falowników oraz gorsze warunki ich zakupu ze względu na ilość. Wyższe koszty generują również dodatkowe instalacje CCTV, SCADA oraz konieczne zmiany istniejącej instalacji elektrycznej i zagospodarowania terenu. Sposobem na ograniczenie kosztów jest przygotowanie kompletnej szczegółowej dokumentacji wykonawczej na podstawie której mają zostać wykonane prace montażowe, co ograniczy ryzyka potencjalnego wykonawcy.

Instalacje domowe i przydomowe rzędu paru kilowatów to koszty na poziomie od czterech i pół do sześciu tysięcy złotych brutto z kWp. Wysokie koszty podykotowane są wysoką jakością zastosowanych paneli, stosunkowo dużymi kosztami falowników małej mocy, trudnościami montażowymi w przypadku instalacji na dachu oraz kosztami mobilizacji. Dla tego typu inwestycji nie jest ekonomicznie uzasadnione przygotowanie osobnej dokumentacji lepszym rozwiązaniem jest realizacja w formie projektu z budową. Tu ważne są również stawki vat które dla instalacji z montażem na dachu wynoszą tylko 8% Sposobem ograniczenia kosztów jest realizacja paru inwestycji na sąsiednich budynkach.

Produkcja takiej instalacji to około 1MWh na każdy 1kWp mocy zainstalowanej. Dal inwestycji komercyjnych przychody z instalacji 1MWp, zgodnie z aktualnymi wynikami aukcji URE, powinny wynosić około 350 tyś. złotych rocznie. Dla instalacji przemysłowych i mieszkaniowych należy skupić się na oszczędnościach generowanych przez takie instalacje które będą zależały od cen prądu i profilu zużycia energii.

Zakładana i rzeczywista moc w MW energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych w niemieckiej sieci przesyłowej 50Herz - 2019.02.09

Różnica między rzeczywistą i zakładaną moc w MW energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych w sieci 50Herz -2019.02.09

Na podstawie danych 50Herz
x
Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za pomocą cookies wykorzystywane są głównie w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. Zamknij ostrzeżenie